czwartek, 29 sierpnia 2013

Edukatorzy kapitalizmu. Mieć czy być - pytanie bardziej aktualne niż kiedykolwiek...


Oglądaj w sieci: Za darmo w iplex - Edukatorzy

Cytat do zapamiętania: Niektórzy ludzi nigdy się nie zmienią.

Ciemne strony kapitalizmu

Gdy upadał komunizm, kapitalizm wydawał nam się ziemią obiecaną. Z czasem okazało się, ze kapitalizm nie jest takim różowym systemem - ma również swoje brzydkie oblicze. Stąd pojawiło się nowe pokolenie rewolucjonistów walczących z niepohamowaną konsumpcją i światem wielkiego biznesu. Tytułowi Edukatorzy to młodzi niemieccy rewolucjoniści.

Mieć czy być - oto jest pytanie...

Dzisiaj Edukatorzy Weingartnera są nawet bardziej aktualni niż podczas swojej premiery w 2004 roku - obecny kryzys finansowy, który spowodował kryzys zaufania do kapitalizmu sprawia, że pytania podjęte w tym filmie są bardzo aktualne. Mieć czy być? Czy obecny system kapitalistyczny jest zły? Idealizm kontra pragmatyzm - to zderzenie ciekawie jest tutaj sportretowane. I wypada tylko żałować, że Weingartnerowi zabrakło trochę konsekwencji i momentami film wydaje się być trochę naiwny. Na szczęście jedynie momentami. Może film nie jest tak głęboki jak mógłby być, ale ciekawie zarysowuje ten tematykę sprzeciwu wobec konsumpcjonizmu.

Edukatorzy - rewolucjoniści kiedyś i dzisiaj

Film nawiązuje do ideałów lewicy i rewolucyjnych ruchów końca lat 60. i początku 70. Scenariusz Edukatorów napisali wspólnie Hans Weingartner i Katharina Held, twórcy Free Rainer - późniejszego filmu o podobnej rewolucyjnej tematyce. Weingartner zderza dzisiejszych młodych ludzi z początków XXI wieku z bogatym biznesmenem, który kilka dekad wcześniej sam był rewolucjonistą i buntownikiem. Niemiecki reżyser próbuje pokazać, jak młodzieńczy idealizm z czasem zmienia się w przyziemny pragmatyzm, sprawnie zestawiając dzisiejszych młodych anarchistów z dawnymi buntownikami lat 60. Historia bardzo wciąga - to wreszcie film o czymś, a nie o niczym jak niestety większość naszych rodzimych produkcji.


Edukatorzy = Mission Impossible?

Ten konflikt pomiędzy byciem a posiadaniem jest tu bardzo ciekawie zarysowany. W filmie troszeczkę jednak razi nieco naiwny ton. Zwłaszcza zakończenie zupełnie nie pasujące do filmu przypominające sekwencję żywcem wyjętą z cyklu Mission Impossible. Historia zdecydowanie wciąga - to wreszcie film o czymś, a nie o niczym, jak niestety większość naszych rodzimych produkcji takich jak np. polskie 33 sceny z życia.


Niemieckie aktorstwo siłą Edukatorów

Największą zaletą filmu poza samą historią je przyciągające uwagę aktorstwo - Daniel Bruhl znany z Goodbye Lenin i Juia Jenscth z Sophie Scholl to dwójka najbardziej utalentowanych młodych niemieckich aktorów. Oboje dają koncertowy aktorski popis tworząc niezwykle atrakcyjną parę.

Ciekawostka: Niemiecki tytuł Edukatorów czyli Die fetten Jahre sind vorbei to główne hasło padające w filmie Dni waszego bogactwa są policzone.


Ocena fidelio de krytyka: 3/5

+ utalentowani młodzi niemieccy aktorzy (Daniel Bruhl i Julia Jentsch)
+ historia na czasie
+ pasująca muzyka

- trochę niekonsekwentna reżyseria, naiwność niektórych scen

Dla kogo: dla wszelkich buntowników, anarchistów, alterglobalistów, rewolucjonistów i wszystkich tych, którzy nielubią dzisiejszego kapitalizmu

Krytycy: Film został dość ciepło przyjęty przez krytyków - Edukatorzy otrzymali 69 proc. pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes.

Kiedy: 28 sierpnia, 21:50 w TV KULTURA
Premiera w Polsce: 20 maja 2005 r.Film dostępny także w serwisie iplex.

Mariusz Koryszewski - fidelio de krytyk