wtorek, 20 sierpnia 2013

Legionista - męska przygoda w Afryce bez wywijania kończynami JCVD

Oglądaj w sieci: za darmo w iplex - Legionista


Filmy z Jean Claude Van Damme - nadwornym kopaczem ery VHS, to zazwyczaj mniejsze lub większe przeciętniaki w złym guście, które zazwyczaj stanowią pretekst do efektownego machania kończynami w tanecznym rytmie, co do perfekcji opanował ten belgijski aktor.

Filmy z JCVD - jeden, by wszystkie obejrzeć?

Jeżeli obejrzysz jeden film z JCVD, to tak jak byś obejrzał wszystkie. Ale nawet w jego karierze są chlubne wyjątki. Taki był na pewno Krwawy sport i Lwie Serce. O te wyjątki zahacza także Legionista. Film został jednak zrobiony przez ekipę odpowiedzialną za kiczowate, wybuchowe megawidowisko Rambo 3 - Peter Macdonald (reżyser) i Scheldon Lettich (scenarzysta). Ten drugi Pan jest dobrym znajomym JCVD i zrobił z nim wiele filmów m.in. bardzo dobre, poruszające Lwie Serce.

JCVD kopie piasek w Afryce

Legionista jest trochę inny niż typowy sort filmów Van Damme'a. Tym razem JCVD też kopie, ale w Afryce piasek saperką. Nie ma tu nawalanki, a JCVD nie jest niepokonanym herosem obijającym facjaty setkom wrogów, lecz zwykłym facetem, który uciekł od trudnej przeszłości w Europie do Legii Cudzoziemskiej w Afryce.


Legionista to męska przygoda zamiast kopania

Legionista to bardziej film o francuskiej Legii Cudzoziemskiej, o męskiej przyjaźni na pustyni, honorze i budowaniu więzi między ludźmi w trudnych sytuacjach. To po prostu męska przygoda, a nie film karate. Film opowiadający o twardym, trudnym świecie mężczyzn gdzieś daleko na pustyni, otoczonych przez wrogów. Przeciwnikami są brak wody, żarzące słońce, nagrzane tony piasku i sadystyczni dowódcy. Przeciwnicy są także, ale to już dopiero w finale. Jeżeli oglądaliście film Wzgórze Sidneya Lumeta z Seanem Connery - to zauważycie na pewno, że film ewidentnie nawiązuje do tamtego znakomitego obrazu z 1965 roku.

Legionista zszedł ze Wzgórza

Jednak, żeby nie było tak dobrze - Legionista to jedynie próba zrobienia trochę ambitniejszego dramatu sensacyjnego w przygodowej otoczce. Peter MacDonald to jednak nie Lumet, a sam Legionista to ostatecznie dość przeciętna sensacja. Reżyser nie wykorzystuje szansy, jaką dał momentami naprawdę nieźle napisany skrypt, by zrobić coś więcej niż zwykły przygodowo-wojenny obraz. A szkoda.

Dla kogo: Tylko dla fanów JCVD i tych, którzy chcieliby zobaczyć aktora w roli niekopanej

Ocena fidelio de krytyka: 2/5

+ całkiem niezły scenariusz bez kopaniny
+ JCVD próbuje tutaj grać i to z niezłym rezultatem

- przeciętna, VHS-owa, pozbawiona polotu reżyseria
- nieciekawa muzyka

Box Office: Legionista nie był sukcesem - w USA wszedł od razu na DVD z pominięciem kin i zarobił tam ok. 15 milionów USD (budżet wynosił 20 milionów USD).

Krytycy: Krytycy przyjęli obraz bardzo słabo (jak większośc filmów JCVD) - Legionista na Rotten Tomatoes film ma jedynie 28 proc. pozytywnych recenzjiKiedy w TV: wtorek, 20:05, Polsat
Film dostępny jest w serwisie iplex.

Mariusz Koryszewski - fidelio de krytyk