niedziela, 11 sierpnia 2013

X-men 2 - dłuższy, pełniejszy, dojrzalszy - w ten sposób należy adaptować komiksy

Dzisiaj w telewizji Polsat leci finałowa odsłona trylogii o mutantach X-men - Ostatni Bastion. Zanim go obejrzymy, warto najpierw wcześniej zobaczyć poprzednika tego filmu X-men 2, gdyż Ostatni bastion zaczyna się w dokładnie w momencie, w którym kończy się X-men 2 i fabularnie jest mocno powiązany ze swoim poprzednikiem. X-men 2 emitowany był kilka dni temu w tej samej stacji.

X-men 2 - dłuższy, pełniejszy, dojrzalszy

Scenarzysta David Hayter dobrze czuję tematykę komiksową (adaptował też kultowych Watchmen) i wie, że w komiksach o mutantach nic chodzi tylko o banalną rozrywkę dla nastolatków. Reżyser Bryan Singer w X-men 2 nie musiał już przedstawiać zbyt wielu postaci, gdyż zrobił to w pierwszej części. Mógł więc spokojnie skupić się na akcji i problematyce współistnienia ludzi i mutantów.Sequel X-men jest także ponad 30 minut dłuższy od pierwszej części. Film kontynuuje tutaj rozpoczęte wcześniej wątki - erotyczną, subtelną fascynację istniejącą pomiędzy Jean Grey i Loganem (tak jak poprzednio rewelacyjny Hugh Jackman), rozgrywkę pomiędzy dawnymi przyjaciółmi Magneto i prof. Xavierem, problemy Rogue ze swoją mocą, powodującą samotność. Poznajemy też mroczną przeszłość Wolverine’a (polecam przeczytanie komiksu Weapon X, który o tym szczegółowo opowiada). Nie ma co się spodziewać jakiegoś bardzo głębokiego dramatu, bo X–men 2 to przede wszystkim świetnie zrobione, trzymające w napięciu kino akcji z elementami kina przygodowego, okraszone bardzo dobrym efektami specjalnymi (nie razi tutaj sztuczność efektów tak jak to niestety było w wielu komiksowych adaptacjach).


Nowe postaci, bardzo dobra obsada w X-men 2

W tej części możemy zobaczyć także nowe postaci nieobecne w pierwszej odsłonie serii – Nightcrawler, Pyro, Iceman.. Bardzo dużą siłą filmu jest dobrze dobrana obsada aktorska - Hugh Jackman (Źródło), Famke Janssen (GoldenEye), Anna Paquin (Fortepian), Hale Berry (Czekając na wyrok), Ian McKellen (Władca Pierścieni), Brian Cox (Troja) i Patrick Stewart (Star Trek). Naprawdę solidne aktorstwo wspierające fabułę.


X-men 2- przygodowe kino akcji, a w tle aktualny temat rasizmu

Jednak warto zauważyć, że pomimo efektownych fajerwerków Bryan Singer, twórca błyskotliwego kryminału Podejrzani, nie zapomina tutaj o stawianiu ważnych pytań..., które w trzeciej części będą kluczowe dla przedstawianej historii. Ale to właśnie w drugiej odsłonie prawdziwe problemy takie jak nietolerancja, rasizm, lęk przed mitycznym "Innym" zyskują największy wymiar w całej serii. Te pierwotne wady człowieka wciąż mają się dobrze w dzisiejszym społeczeństwie. X-men 2 na pogłębieniu tej tematyki zyskuje wiarygodność, wychodząc jednak w dużej mierze poza ramy standardowej opowieści o bohaterach w kolorowych trykotach.


Ciekawostka: scenariusz miał 27 wersji zanim został zaakceptowany

Nagrody: X-men 2 otrzymał Saturna za najlepszy film SF roku - najbardziej prestiżową nagrodę w świecie fantastyki filmowej.

Box Office: X-men 2 okazał się dużym sukcesem - kosztował 110 milionów USD, a tylko w USA zarobił prawie dwa razy tyle - 214 milionów USD.

Krytycy: X-men 2 spotkał się z pozytywną reakcją recenzentów (otrzymał aż 87 proc. pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes), stając się wyznacznikiem do tego, w jaki sposób należy adaptować komiksy.

Ocena: 3/5


Dla kogo: dla miłośników komiksów Marvela i ludzi zainteresowanych tematem rasizmu (chociaż schowanego pod fantastycznym płaszczykiem) i miłośników komiksów X-men w (w Polsce wydawanych pod auspicjami legendarnego wydawnictwa TM-Semic w latach 90.)

+ pełniejszy, dojrzały scenariusz, unikający chaosu, który charakteryzował pierwszą część X-men
+ umiejętnie poprowadzona narracja łącząca przygodowe kino akcji z dramatem
+ bardzo dobra obsada aktorska ze znakomitym Hugh Jackmanem na czele, który chyba urodził się dla tej roli
+ ładne zdjęcia

- muzyka mogłaby być jeszcze lepszaKiedy: X-men 2 - 5 sierpnia, 20.10, Polsat
X-men Ostatni Bastion - 12 sierpnia, 20.05, Polsat