niedziela, 15 września 2013

Kogel Mogel czyli Galimatias - PRL w pigułce i obyczajowy pazur Ilony Łepkowskiej z lat 80.

Oglądaj w sieci: Kogel Mogel na YouTube
Oglądaj w sieci: Galimatias czyli Kogel Mogel 2 na YouTube


Z czym kojarzy się Wam Kogel Mogel? Nie, to nie tylko słodki smakołyk - utarte jajko z cukrem - ale przede wszystkim popularny polski film z końca lat 80. Kogel Mogel to jeden z najlepszych obrazków z PRL-u. Porządna obyczajówka utrzymana w komediowym tonie. Chociaż minęło ćwierć wieku, to dzisiaj zaskakująco wciąż możemy przejrzeć się w tych postaciach i sytuacjach jak w lustrze, a raczej w krzywym zwierciadle.


Kogel-mogel to dość ciekawy obrazek obyczajowy z czasów końca PRL. Film o Polakach po prostu. Atutami tej komedii obyczajowej jest zwłaszcza rola Grażyny Błęckiej-Kolskiej oraz tytułowa, wpadająca w ucho piosenka i sprytnie napisany scenariusz z życia. Jest więc życiowo i jest komediowo.

Oglądaj w sieci:Galimatias czyli Kogel Mogel 2 na YouTube


Jako, że Polacy polubili bohaterów Kogla Mogla, szybko powstał sequel. Galimatias to całkiem niezła kontynuacja Kogla Mogla - jeżeli podobała się wam pierwsza część, spodoba się też sequel. Trzeba przyznać, że ta przerysowana Polska końca lat 80 dobrze bawi. A jednocześnie stanowi ciekawe świadectwo obyczajowe tamtych czasów. Tu i ówdzie można znaleźć nawiązania do popularnej serii Sami swoi Chęcińskiego.

Ilona Łepkowska - od Kogel Mogel do M jak miłość

Mało kto zwraca na to uwagę, ale w sukcesie tych dwóch filmów palce maczała Ilona Łepkowska, która w latach 90. zasłynęła z napisania takich hitowych seriali TV jak Klan czy M jak Miłość. Ale to właśnie w latach 80. pokazała ostry pazur w obyczajowych tematach, będąc uważnym obserwatorem życia. I to w dużej mierze jej cięte dialogi i opisywane sytuacje z życia stanowiły o sukcesie tej dylogii. To jest to, co dało sukces tym filmom. Ale w przeciwieństwie do popularnego Nigdy w życiu z 2004 roku - Kogel Mogel i Galimatias to nie są filmy sztuczne, wysilone - mają swój urok i do dzisiaj nieźle się je ogląda, chociaż trzeba przyznać, że momentami potrafią już trącić myszką.


Słynny cytat: Kogo kochasz? Mamusię czy tatusia? Kasię!

Dla kogo: dla miłośników obyczajowych obrazków z PRL i tych, którzy z nostalgią spoglądają w tamte czasy

fidelio de krytyk ocenia: 3/5

Kogel Mogel (1988) i Galimatias czyli Kogel Mogel 2 (1989)

+ zabawny scenariusz i cięte dialogi
+ nastrojowa piosenka przewodnia
+ urocza Grażyna Błęcka-Kolska

- taka sobie reżyseria Załuskiego
- mierne zdjęcia

Mariusz Koryszewski

Kiedy: Niedziela, 12.10 w TVP2