sobota, 12 listopada 2016

Dzień Niepodległości po amerykańsku - najlepszy prezydent USA?


Amerykanie wybierali ostatnio swojego prezydenta. Ale jest prezydent, który bije zarówno Donalda Trumpa jak i Hillary Clinton na glowę. Jeżeli miałbym wybierać jednego, to najlepszy z pewnością byłby prezydent z Independence Day z 1996 roku...

1. Czy wiecie, że... Słynna finałowa przemowa prezydenta USA została nagrana 6 sierpnia 1995 roku przed starym hangarem, w którym przechowywany był kiedyś Enola Gay - bombowiec, który spuścił bomby atomowe na Hiroszimę. Co ciekawe...stało się to dokładnie 50 lat wcześniej...6 sierpnia 1945 roku. ;)2. Czy wiecie, że... Dzień Niepodległości to film, w którym wykorzystano najwięcej miniatur w historii kina. Ze względu na to, że dzisiaj używa się do efektów komputerów, wydaje się, że ten rekord nigdy nie zostanie pobity.

3. Czy wiecie, że... Oryginalnie prezydenta USA w Independence Day zagrać miał Kevin Spacey w stylu Richarda Niksona. Producent nie wierzył jednak, że Kevin Spacey jest aktorem, który mógłby porwać tłumy, wiec rolę przepisano i dano dla Billa Pullmana. Zabawne jest to, że Spacey doskonale dzisiaj sprawdza się w roli prezydenta w House of Cards, który jest wielkim hitem w TV. 


Według fidelio de krytyka:

Dzień Niepodległości powinien dostać jednego Oskara - za efekty specjalne. I zdobył właśnie tę statuetkę w 1996 roku, gdyż efekty  użyte w tym filmie nie miały sobie równych. To chyba ostatni duży film, w którym efekty specjalne były pozbawione dominacji komputera.