niedziela, 5 listopada 2017

V jak Vendetta - ponad 10 lat później


5 listopada minęło ponad 10 lat od premiery V jak Vendetta, adaptacji powieści graficznej Alana Moore'a, podejmującej kwestię nie tylko zemsty, ale także władzy, mechanizmów kontroli społeczeństwa oraz wad demokracji, która łatwo może przeobrazić się w system totalitarny. 


Słynna maska, którą nosi główny bohater filmu, pochodzi od Guya Fawkesa, który był autorem tzw. spisku prochowego z 1605 roku w Anglii. Wysadzając parlament i zabijając protestanckiego króla, chciał przywrócić w Anglii katolicyzm i zapewnić powrót do papiestwa. Spisek się jednak nie udał. Dlatego Anglia do dzisiaj pozostaje krajem protestanckim. W ostatniej chwili został powstrzymany i skazany na śmierć. Alan Moore użył maski Fawkesa, by powiedzieć coś ważnego na temat społeczeństwa. 


Oto kilka mało znanych ciekawostek z V jak Vendetta...


1. Czy wiecie, że... autor komiksu krytykował film V jak Vendetta za zmianę ideowych akcentów? W komiksie ideą V była anarchia, tymczasem w filmie została ona zastąpiona przez wolność. Moore narzekał, że komiksową opozycję anarchia vs faszyzm, w filmie zastąpiono opozycją neoliberalizm vs neokonserwatyzm - według niego film powinien rozgrywać się w USA, a nie w UK.
2. Czy wiecie, że... nazwa wyjątkowej róży w filmie, którą używa V (szkarłatna Carson) - nie jest właściwa? W komiksie była to tzw. Violet Carson (fioletowa Carson), która odnosi się jednak de facto nie do koloru, tylko do imienia i nazwiska pewnej znanej brytyjskiej aktorki. Faktycznie róża Violet Carson nie jest fioletowa, jak mówi jej nazwa, lecz jest koloru żółtego. W filmie z kolei użyto koloru czerwonego o odcieniu szkarłatnym.
3. Czy wiecie, że... głównym problemem filmu była sama... maska. Hugo Weaving, odtwórca V, po zrobieniu filmu musiał zdubbingować samego siebie, gdyż maska z ukrytym mikrofonem za bardzo tłumiła jego głos. A samą maskę podczas kręcenia. operator kamery musiał odpowiednio oświetlać, by nadać jej więcej emocjonalnego wyrazu. Dzięki tym zabiegom postać V nie robi wrażenia sztuczności.

Nagrody według #fideliodekrytyk :


V jak vendetta powinna dostać 2 Oscary za 2005 rok w kategoriach - scenografia oraz piosenka. Niestety nie dostała nawet ani jednej nominacji. Nie była też sukcesem kasowym w USA.