piątek, 10 marca 2017

Sharon Stone i jej Nagi Instynkt czyli niezapomniana femme fatale lat 90.

Sharon Stone urodziła się 10 marca 1958 roku, więc tak tak... Jedna z najpiękniejszy naturalnych blondynek na świecie właśnie ukończyła 59 lat! Ale świat podbiła bardzo dawno, bo na początku lat 90. filmem Nagi Instynkt.
I to za ten film powinna właśnie dostać Oskara, ale konserwatywna Akademia nie dała jej wtedy nawet szans, bo nie dała nawet nominacji za ten chyba najbardziej przekonujący portret diabolicznej femme fatale lat 90. Wiecie kto wtedy wygrał? Emma Thompson za Powrót do Howard's End. Kto tw ogóle pamięta tamtą rolę i tamten film? Oto 5 ciekawostek dotyczących filmu Nagi Instynkt czyli opus magnum Sharon Stone:

1. Sharon Stone rozważała karierę prawniczą, na chwilę przed dostaniem roli Catherine Trammel w Nagim Instynkcie. 13 bardziej znanych wtedy aktorek nie miało odwagi do zagrania tej roli. 

2. We wszyskich scenach seksualnych występuje na ekranie Sharon Stone - w żadnej ze scen nie użyto dublerki. Nagranie sceny seksualnej Sharon z Michaelem Douglasem zajęło aż 5 dni


3. Słynna scena przesłuchania Trammel na komisariacie została uznana za najcześciej pauzowaną  scenę w historii kina. Ujęcia z zakładaniem nogi na nogę nie było w scenariuszu - wymyślił ją na planie Paul Verhoeven, gdyż kiedyś pewna kobieta użyła tej zagrywki na nim samym. Sharon Stone nie chciała pokazywać waginy, ale Paul Verhoeven zmanipulował ją, mówiąc że majtki odbijają światło w kamerze i poprosił o ich zdjęcie. Sharon po zobaczenie tej sceny na nagraniach podobno spoliczkowała reżysera.

4.  Sharon Stone dostała rolę Trammel niczym sama bohaterka filmu. By dostać rolę w Nagim Instynkcie sama dopuściła sie manipulacji - na dogranie głosów do Pamięci absolutnej przyszła do studia ubrana w stylu Catherine Trammel, by zwrócić uwagę reżysera. Skutecznie, bo potem Verhoeven widział już tylko ją w tej roli.  Tym bardziej, że we wspominanej Pamięci Absolutnej ze słodkiej, wiernej kobietki potrafiła w jednej chwili przeistoczyć się w zimnego wampa.

5. Trammell w Szkocji oznacza całun do przykrywania zwłok. ;)


Sharon Stone niedoceniona przez Hollywood

Sharon Stone nominację dostała 3 lata później za Kasyno Martina Scorsese, ale wtedy statuetkę zabrała jej chyba nawet słusznie Susan Sarandon za Dead Man Walking. Po klapie finansowej Nagiego instynktu 2 (gdzie chyba tylko sama Sharon nie zawiodła), w 2006 grała jedynie ogony w kinie klasy B. Wygląda na to, że chyba Hollywood jej juz nie doceni. A szkoda.

*(spoiler) W Nagim Instynkcie to Catherine Trammel jest zabójczynią - kluczem do rozwiązania zagadki jest pierwsza scena w filmie, w której zabójczyni jest pokazana bez twarzy podczas stosunku seksualnego -  to  ewidentnie Sharon Stone, a można ją łatwo poznać zwłaszcza po piersiach. ;)

Mariusz fidelio Koryszewski