poniedziałek, 3 kwietnia 2017

American Hustle czyli życie wśród kłamstw


Kłamstwa, kłamstwa i kłamstewka nas otaczają - każdego dnia i na każdym rogu. Nie ma chyba lepszego filmu o naturze kłamstwa i jego konsekwencjach jak American Hustle. W filmie Davida Russella o iście gwiazdorskiej obsadzie każdy kłamie na swój własny sposób i chce przechytrzyć drugiego. Kłamstw jest tutaj wiele na różnych poziomach. To błyskotliwy obraz fascynującego życia cwaniaków (tzw. wise guys), którzy okłamują nie tylko innych ludzi, ale także siebie nawzajem i nawet samych siebie. 

American Hustle udowadnia, że kłamstwo to miecz obosieczny. Kłamstwo potrafi ranić bardziej niż cokolwiek innego, o czym przekonał się w finale bohater grany przez Christiana Bale'a. 


Oto top 5 ciekawostek z filmu American Hustle: 

1. Film oparty jest luźno oparty o aferę Abscam (Arabic scam) z przełomu lato 70. i 80.
2. Na planie było dużo improwizacji. Kiedy Bale wyraził obawę, że może to zmienić wytyczony wątek fabularny, reżyser powiedział:

 "Christian, nie interesują mnie wątki, jedyne co mnie interesuje to charaktery. "


David Russell napisał role specjalnie z myślą o Bale'u, Adams, Lawrence, Rennerze i De Niro. 
3. Postać Carmine Polito, grana przez Rennera, jest oparta o prawdziwą postać Angelo Errichetti'ego, burmistrza Camden, New Jersey. Renner tak doskonale sklonował jego wygląd i manieryzmy, że jego znajomi oglądający film, widzieli Angelo na ekranie. 
4. Jennifer Lawrence na planie wciąż wcinała swoje ulubione chipsy, nagminnie brudząc swoje kostiumy. Dlatego kostiumolodzy przygotowali kilka wersji każdej kreacji jaką miała nosić Jennifer. 
5. To Amy Adams wymyśliła scenę pocałunku z Jennifer Lawrence.


American Hustle - film takiego kalibru i bez Oscarów? 

American Hustle został niesprawiedliwie potraktowany, bo na 10 nominacji dostał zero Oskarów - w mojej opinii powinien bezapelacyjnie otrzymać 4 statuetki - za duet aktorski Christiana Bale'a i Amy Adams (tu wygrał M. McConaughey w Witaj w klubie i Cate Blanchett za Blue Jasmine) oraz Jennifer Lawrence w drugim planie (wygrała Lupita Nyongo za Zniewolonego), a także za najlepsze kostiumy (wygrał wielki Gatsby). Nie pierwszy i nie ostatni raz wielki film pozostał bez Oscara. Najwyraźniej bezkompromisowe obnażenie prawdy o naturze kłamstwa nie przypadło Akademikom do gustu. 


American Hustle został nominowany we wszystkich 4 kategoriach aktorskich i nie dostał żadnego Oscara tak jak kiedyś Bulwar zachodzącego słońca.

Mariusz fidelio Koryszewski