środa, 3 maja 2017

Uma Thurman - czyli piękna blondynka sławna z roli brunetki w Pulp Fiction


Uma Thurman, piękna blondynka znana z roli pociągającej brunetki z Pulp Fiction, ukończyła już 47 lat - urodziła się 29 kwietnia 1970 roku w Bostonie. W ostatniej dekadzie jest jej mniej, gra głównie epizody i ogony w TV i słabszych kinowych filmach. Ale to dlatego, że też mocno fizycznie sie zmieniła i postarzała. Hollywood jest jednak bezwględne w tej kwestii.


Uma Thurman Top 5 - ciekawostki by fidelio de krytyk:

1. Quentin Tarantino od lat uważa Umę Thurman za swoją muzę.
2. Imię Uma pochodzi od indyjskiej bogini światła i piękności. A po polinezyjsku pocałunek.
3. Drugie imię Umy, Karuna, w buddyzmie oznacza współczucie - jedną z 4 podstaw buddyzmu.
4. Matka Umy jest Meksykanką z niemieckimi korzeniami, a ojciec Amerykaninem. Uma po dziadkach od strony matki ma niemiecko-szwedzkie korzenie.
5. Uma Thurman odrzuciła rolę Arwen we Władcy Pierścieni, czego najbardziej żałuje w swojej karierze (zagrała ją Liv Tyler). Odrzuciła także rolę w Tomb Raiderze, którą zagrała Angelina Jolie.


Uma Thurman bez Oscara za Pulp Fiction

Uma Thurman jest bardziej aktorką charakterystyczną, dobrze czującą się w drugim planie. Tak naprawdę niewiele udanych filmów zagrała, ale zdecydowanie te najlepsze zagrała u Quentina Tarantino, najpierw w Pulp Fiction, a potem w Kill Billu. Zdarzyły się jej też wpadki - dostała w latach 90- tych aż 3 nominacje do obciachowych Złotych Malin (min. za tak kiczowate filmy jak Batman i Robin oraz Rewolwer i Melonik, ale nie tyle za swoje role, co za ogólny poziom filmów). Najlepiej grała jednak zawsze u Tarantino, który wiedział w jakich rolach ją obsadzić, by wydobyć z niej prawdziwy czar. Jedyną w życiu nominację do Oscara dostała za rolę Mii Wallace w Pulp Fiction i wtedy faktycznie powinna zdobyć tę statuetkę. Niestety wpływ Woodyego Allena na Amerykańską Akademię zawsze był wielki i Oscara zabrała Umie dość przeciętna Diane Wiest za Strzały na Broadwayu. A szkoda
.
Mariusz fidelio Koryszewski


Oscar 1994 - Nominacja do Oscara za aktorkę drugoplanową w Pulp Fiction - Uma niesłusznie przegrała statuetkę z Dianne Wiest (Strzały na Broadwayu)